Irish Nouns : A Reference Guide.

By: Carnie, AndrewPublisher: Oxford : Oxford University Press, 2008Copyright date: ©2008Description: 1 online resource (363 pages)Content type: text Media type: computer Carrier type: online resourceISBN: 9780191550157Subject(s): Irish language -- Noun.;Irish language -- Study and teaching.;Irish language -- Word formation.;Irish language -- Suffixes and prefixesGenre/Form: Electronic books. Additional physical formats: Print version:: Irish Nouns : A Reference GuideDDC classification: 491.6/25 LOC classification: PB1249.C37 2008Online resources: Click to View
Contents:
Intro -- Contents -- Preface and Acknowledgments -- A Note on Errata -- Abbreviations -- 1 Preliminaries -- A note on dialects -- What is case? -- What is a declension? -- What is gender? -- Plural types -- Initial consonant changes and prefixes -- Articles, mutations, gender, number, and case -- Prepositions with and without articles -- Mutations without determiners -- Broad/slender and vowel changes -- Syncope -- An important note about vocatives, rare plurals, and rare words -- 2 Inflecting Irish Nouns: Singular Declensions -- Declension class A: All singular cases are the same -- Declension class B: Genitive formed by attenuation -- Group B1: Attenuation with orthographic -i- -- Group B2: Attenuation by orthographic vowel change -- Declension class C: Genitive formed by broadening -- Declension class D: Suffixation of Schwa /e/ (-e or -a) -- Group D1: Suffix -e (/e/) -- Group D2: Suffix -e and attenuate final consonant -- Group D3: Orthographic vowel change and suffix -e -- Group D4: Attenuation and suffix -e -- irregular prepositional form -- Group D5: Syncope and suffix -e -- Group D6: Suffix -a -- Group D7: Suffix -a with broadening -- Group D8: Suffix -a plus broadening by orthographic vowel change -- Group D9: Final irt → eartha, final airt → artha -- Group D10: Delete t and suffix -a, broaden if necessary -- Group D11: Final -aingt → -aingthe -- Group D12: Syncope and suffix -a -- Declension class E: Genitive ends in broad -d -- Declension class F: Genitive ends in -n -- Declension class G: Genitive formed with -each/-ach -- Group G1: Suffix -each -- Group G2: Suffix -ach and broaden -- Group G3: Broadening, syncope and suffix -ach -- Group G4: Suffix -each and syncope -- Declension class H: Common singular ending in -ch -- Group H1: Attenuation of final -Vch -- Group H2: -(e)ach → -(a)í in the gs. -- Declension class I: -ú → -(a)ithe.
Declension class J: Irregular nouns -- 3 Inflecting Irish Nouns: Plural Types -- Plural type 1: Attenuation -- w1.1: Weak plural, attenuation with -i- -- w1.2: Weak plural, attenuation by orthographic vowel change -- w1.3: Forms ending in -ch -- -(a)igh -- Plural type 2: Suffix schwa /e/ (orthographic -e or -a) -- w2.1: Suffix -e broaden base for gp. -- w2.2: Suffix -a -- w2.3: Suffix -a and broadening -- w2.4: Irregular forms with weak -a or -e suffix -- Plural type 3: suffixation of /i:/ (-(a)í) -- s3.1: Suffix -í -- s3.2: Suffix -d, suffix -í, and attenuate -- s3.3: Syncope and suffix -í -- s3.4: Delete final schwa, replace with /i:/ (-e → -í) -- s3.5: Suffix -aí -- s3.6: Delete final schwa, replace with /i:/ (-a → -aí) -- s3.7: Change -(e)adh → -(a)í and (e)ach → -(a)í -- s3.8: Delete final schwa of genitive, replace with /i:/ -e → -í and -a → -aí -- s3.9: Irregular forms with -(a)í suffix -- Plural type 4: Suffixation of -eanna, -anna, -onna, -nna -- s4.1: Suffix -eanna -- s4.2: Suffix -anna -- s4.3: Suffix -anna with broadening -- s4.4: Suffix -nna -- s4.5: Suffix -onna -- s4.6: Irregular forms with -(e)anna suffix -- Plural type 5: Suffixation of -eacha, -acha, -ocha, -cha -- s5.1: Suffix -eacha -- s5.2: Suffix -eacha and syncope -- s5.3: Suffix -acha -- s5.4: Suffix -acha with broadening -- s5.5: Suffix -acha with syncope and broadening -- s5.6: Suffix -cha -- s5.7: Suffix -ocha -- s5.8: Irregular forms with -(e)acha -- Strong plural type 6: Suffix -ta, -te, -tha, -the -- s6.1: Suffix -(i)te, attenuate if necessary -- s6.2: Delete final -e, suffix -te -- s6.3: Suffix -ta, broaden if necessary -- s6.4: Suffix -(i)the -- s6.5: Shorten vowel, suffix -ithe/-the -- s6.6: Suffix -tha, broaden if necessary -- s6.7: Rare: Delete final syllable, suffix -te -- s6.8: Rare: Suffix -(e)anta -- s6.9: Other irregular forms with -ta/-te/-tha/-the.
Irregular Nouns -- 4 Pronouns -- 5 Verbal Nouns -- 6 1,200 Irish Nouns -- 7 10,000 Irish nouns -- 8 The Declension of Adjectives -- Mutations -- Singular adjectival declension classes -- Plural types -- a0: No change in the plural -- a2: Suffixation of schwa /e/ written as -e or -a -- a7: Irregular adjectival plurals -- Common Patterns -- 2,700 Adjectives -- Appendix A: Mapping Between Declensional Systems -- A1 Traditional five-declension system → New ten-declension system -- A2 New ten-declension system → Traditional five-declension system -- A3 Declension class predictable by ending of stem -- A4 Plural type predictable on the basis of the stem ending -- Appendix B: The International Phonetic Alphabet and Irish -- Quick Reference Sheet -- References.
Summary: This book is the first comprehensive source of reference on noun declensions in Modern Irish. It contains over 10,000 nouns as well as a generalized description of declension classes, case marking, and number marking in standard Irish, and a discussion of the nominal morphology that affects declension class and case form.
Holdings
Item type Current library Call number Status Date due Barcode Item holds
Ebrary Ebrary Afghanistan
Available EBKAF00026300
Ebrary Ebrary Algeria
Available
Ebrary Ebrary Cyprus
Available
Ebrary Ebrary Egypt
Available
Ebrary Ebrary Libya
Available
Ebrary Ebrary Morocco
Available
Ebrary Ebrary Nepal
Available EBKNP00026300
Ebrary Ebrary Sudan

Access a wide range of magazines and books using Pressreader and Ebook central.

Enjoy your reading, British Council Sudan.

Available
Ebrary Ebrary Tunisia
Available
Total holds: 0

Intro -- Contents -- Preface and Acknowledgments -- A Note on Errata -- Abbreviations -- 1 Preliminaries -- A note on dialects -- What is case? -- What is a declension? -- What is gender? -- Plural types -- Initial consonant changes and prefixes -- Articles, mutations, gender, number, and case -- Prepositions with and without articles -- Mutations without determiners -- Broad/slender and vowel changes -- Syncope -- An important note about vocatives, rare plurals, and rare words -- 2 Inflecting Irish Nouns: Singular Declensions -- Declension class A: All singular cases are the same -- Declension class B: Genitive formed by attenuation -- Group B1: Attenuation with orthographic -i- -- Group B2: Attenuation by orthographic vowel change -- Declension class C: Genitive formed by broadening -- Declension class D: Suffixation of Schwa /e/ (-e or -a) -- Group D1: Suffix -e (/e/) -- Group D2: Suffix -e and attenuate final consonant -- Group D3: Orthographic vowel change and suffix -e -- Group D4: Attenuation and suffix -e -- irregular prepositional form -- Group D5: Syncope and suffix -e -- Group D6: Suffix -a -- Group D7: Suffix -a with broadening -- Group D8: Suffix -a plus broadening by orthographic vowel change -- Group D9: Final irt → eartha, final airt → artha -- Group D10: Delete t and suffix -a, broaden if necessary -- Group D11: Final -aingt → -aingthe -- Group D12: Syncope and suffix -a -- Declension class E: Genitive ends in broad -d -- Declension class F: Genitive ends in -n -- Declension class G: Genitive formed with -each/-ach -- Group G1: Suffix -each -- Group G2: Suffix -ach and broaden -- Group G3: Broadening, syncope and suffix -ach -- Group G4: Suffix -each and syncope -- Declension class H: Common singular ending in -ch -- Group H1: Attenuation of final -Vch -- Group H2: -(e)ach → -(a)í in the gs. -- Declension class I: -ú → -(a)ithe.

Declension class J: Irregular nouns -- 3 Inflecting Irish Nouns: Plural Types -- Plural type 1: Attenuation -- w1.1: Weak plural, attenuation with -i- -- w1.2: Weak plural, attenuation by orthographic vowel change -- w1.3: Forms ending in -ch -- -(a)igh -- Plural type 2: Suffix schwa /e/ (orthographic -e or -a) -- w2.1: Suffix -e broaden base for gp. -- w2.2: Suffix -a -- w2.3: Suffix -a and broadening -- w2.4: Irregular forms with weak -a or -e suffix -- Plural type 3: suffixation of /i:/ (-(a)í) -- s3.1: Suffix -í -- s3.2: Suffix -d, suffix -í, and attenuate -- s3.3: Syncope and suffix -í -- s3.4: Delete final schwa, replace with /i:/ (-e → -í) -- s3.5: Suffix -aí -- s3.6: Delete final schwa, replace with /i:/ (-a → -aí) -- s3.7: Change -(e)adh → -(a)í and (e)ach → -(a)í -- s3.8: Delete final schwa of genitive, replace with /i:/ -e → -í and -a → -aí -- s3.9: Irregular forms with -(a)í suffix -- Plural type 4: Suffixation of -eanna, -anna, -onna, -nna -- s4.1: Suffix -eanna -- s4.2: Suffix -anna -- s4.3: Suffix -anna with broadening -- s4.4: Suffix -nna -- s4.5: Suffix -onna -- s4.6: Irregular forms with -(e)anna suffix -- Plural type 5: Suffixation of -eacha, -acha, -ocha, -cha -- s5.1: Suffix -eacha -- s5.2: Suffix -eacha and syncope -- s5.3: Suffix -acha -- s5.4: Suffix -acha with broadening -- s5.5: Suffix -acha with syncope and broadening -- s5.6: Suffix -cha -- s5.7: Suffix -ocha -- s5.8: Irregular forms with -(e)acha -- Strong plural type 6: Suffix -ta, -te, -tha, -the -- s6.1: Suffix -(i)te, attenuate if necessary -- s6.2: Delete final -e, suffix -te -- s6.3: Suffix -ta, broaden if necessary -- s6.4: Suffix -(i)the -- s6.5: Shorten vowel, suffix -ithe/-the -- s6.6: Suffix -tha, broaden if necessary -- s6.7: Rare: Delete final syllable, suffix -te -- s6.8: Rare: Suffix -(e)anta -- s6.9: Other irregular forms with -ta/-te/-tha/-the.

Irregular Nouns -- 4 Pronouns -- 5 Verbal Nouns -- 6 1,200 Irish Nouns -- 7 10,000 Irish nouns -- 8 The Declension of Adjectives -- Mutations -- Singular adjectival declension classes -- Plural types -- a0: No change in the plural -- a2: Suffixation of schwa /e/ written as -e or -a -- a7: Irregular adjectival plurals -- Common Patterns -- 2,700 Adjectives -- Appendix A: Mapping Between Declensional Systems -- A1 Traditional five-declension system → New ten-declension system -- A2 New ten-declension system → Traditional five-declension system -- A3 Declension class predictable by ending of stem -- A4 Plural type predictable on the basis of the stem ending -- Appendix B: The International Phonetic Alphabet and Irish -- Quick Reference Sheet -- References.

This book is the first comprehensive source of reference on noun declensions in Modern Irish. It contains over 10,000 nouns as well as a generalized description of declension classes, case marking, and number marking in standard Irish, and a discussion of the nominal morphology that affects declension class and case form.

Description based on publisher supplied metadata and other sources.

Electronic reproduction. Ann Arbor, Michigan : ProQuest Ebook Central, 2019. Available via World Wide Web. Access may be limited to ProQuest Ebook Central affiliated libraries.

There are no comments on this title.

to post a comment.