Amazon cover image
Image from Amazon.com

O Hranicích Dějinných Období : Na Přikladu Středověku a Renesance.

By: Series: MedievistikaPublisher: Prague : Karolinum Press, 2014Copyright date: ©2014Edition: 1st edDescription: 1 online resource (89 pages)Content type:
  • text
Media type:
  • computer
Carrier type:
  • online resource
ISBN:
  • 9788024628486
Subject(s): Genre/Form: Additional physical formats: Print version:: O Hranicích Dějinných Období : Na Přikladu Středověku a RenesanceDDC classification:
  • 900
LOC classification:
  • DS1
Online resources:
Contents:
Intro -- Obsah -- Úvodem -- Prolog -- Starověké periodizace -- Pozdní zrod středověku -- Historie, výuka, periody -- Zrození renesance -- Renesance dnes -- Středověk a jeho proměna v „dobu temna" -- Dlouhý středověk -- Periodizace a globalizace -- Poděkování -- Bibliografie -- Přeložená díla.
Summary: V posledním textu, který ješte stihl sám pripravit k vydání, se svetoznámý medievalista Jacques Le Goff (1924-2014), od nehož cesky vyšlo více než deset titulu, obrací k metodickým principum historické práce se zvláštním zamerením na otázku predelu mezi stredovekem a renesancí. Stat se obrací k následujícím otázkám: Jakou roli má hrát sebehodnocení renesancních osobností v dnešním pojetí epochy, vuci které se vymezovaly? Kde leží pocátky historické periodizace vubec a jaké podoby tento nástroj nabyl s ustavením historie jakožto akademického oboru? Kdy a jak se vytvoril dodnes populární obraz stredoveku jakožto "temného veku"? A jak pojmout úkol historika dnes, kdy rada významných autoru popírá samu nutnost globální periodizace? Autor hájí koncept "dlouhého stredoveku" od 3. do 18. století, spojovaného kulturní dominancí latiny a (jednotného ci rozpolceného) krestanství, ale také strukturou spolecnosti, formou výroby, stravováním, rolí dopravy a dalšími rysy, a zastává se významu periodizace jakožto nástroje orientace a hledání historického smyslu i v dnešním, globalizovaném a polycentrickém svete.
Holdings
Item type Current library Call number Status Date due Barcode Item holds
Ebrary Ebrary Afghanistan Available EBKAF-N0006887
Ebrary Ebrary Algeria Available
Ebrary Ebrary Cyprus Available
Ebrary Ebrary Egypt Available
Ebrary Ebrary Libya Available
Ebrary Ebrary Morocco Available
Ebrary Ebrary Nepal Available EBKNP-N0006887
Ebrary Ebrary Sudan Available
Ebrary Ebrary Tunisia Available
Total holds: 0

Intro -- Obsah -- Úvodem -- Prolog -- Starověké periodizace -- Pozdní zrod středověku -- Historie, výuka, periody -- Zrození renesance -- Renesance dnes -- Středověk a jeho proměna v „dobu temna" -- Dlouhý středověk -- Periodizace a globalizace -- Poděkování -- Bibliografie -- Přeložená díla.

V posledním textu, který ješte stihl sám pripravit k vydání, se svetoznámý medievalista Jacques Le Goff (1924-2014), od nehož cesky vyšlo více než deset titulu, obrací k metodickým principum historické práce se zvláštním zamerením na otázku predelu mezi stredovekem a renesancí. Stat se obrací k následujícím otázkám: Jakou roli má hrát sebehodnocení renesancních osobností v dnešním pojetí epochy, vuci které se vymezovaly? Kde leží pocátky historické periodizace vubec a jaké podoby tento nástroj nabyl s ustavením historie jakožto akademického oboru? Kdy a jak se vytvoril dodnes populární obraz stredoveku jakožto "temného veku"? A jak pojmout úkol historika dnes, kdy rada významných autoru popírá samu nutnost globální periodizace? Autor hájí koncept "dlouhého stredoveku" od 3. do 18. století, spojovaného kulturní dominancí latiny a (jednotného ci rozpolceného) krestanství, ale také strukturou spolecnosti, formou výroby, stravováním, rolí dopravy a dalšími rysy, a zastává se významu periodizace jakožto nástroje orientace a hledání historického smyslu i v dnešním, globalizovaném a polycentrickém svete.

Description based on publisher supplied metadata and other sources.

Electronic reproduction. Ann Arbor, Michigan : ProQuest Ebook Central, 2019. Available via World Wide Web. Access may be limited to ProQuest Ebook Central affiliated libraries.

There are no comments on this title.

to post a comment.