O Hranicích Dějinných Období : Na Přikladu Středověku a Renesance.

By: Le Goff, JacquesSeries: MedievistikaPublisher: Prague : Karolinum Press, 2014Copyright date: ©2014Edition: 1st edDescription: 1 online resource (89 pages)Content type: text Media type: computer Carrier type: online resourceISBN: 9788024628486Subject(s): Middle Ages.;Periodization of history.;RenaissanceGenre/Form: Electronic books. Additional physical formats: Print version:: O Hranicích Dějinných Období : Na Přikladu Středověku a RenesanceDDC classification: 900 LOC classification: DS1Online resources: Click to View
Contents:
Intro -- Obsah -- Úvodem -- Prolog -- Starověké periodizace -- Pozdní zrod středověku -- Historie, výuka, periody -- Zrození renesance -- Renesance dnes -- Středověk a jeho proměna v „dobu temna" -- Dlouhý středověk -- Periodizace a globalizace -- Poděkování -- Bibliografie -- Přeložená díla.
Summary: V posledním textu, který ješte stihl sám pripravit k vydání, se svetoznámý medievalista Jacques Le Goff (1924-2014), od nehož cesky vyšlo více než deset titulu, obrací k metodickým principum historické práce se zvláštním zamerením na otázku predelu mezi stredovekem a renesancí. Stat se obrací k následujícím otázkám: Jakou roli má hrát sebehodnocení renesancních osobností v dnešním pojetí epochy, vuci které se vymezovaly? Kde leží pocátky historické periodizace vubec a jaké podoby tento nástroj nabyl s ustavením historie jakožto akademického oboru? Kdy a jak se vytvoril dodnes populární obraz stredoveku jakožto "temného veku"? A jak pojmout úkol historika dnes, kdy rada významných autoru popírá samu nutnost globální periodizace? Autor hájí koncept "dlouhého stredoveku" od 3. do 18. století, spojovaného kulturní dominancí latiny a (jednotného ci rozpolceného) krestanství, ale také strukturou spolecnosti, formou výroby, stravováním, rolí dopravy a dalšími rysy, a zastává se významu periodizace jakožto nástroje orientace a hledání historického smyslu i v dnešním, globalizovaném a polycentrickém svete.
Holdings
Item type Current library Call number Status Date due Barcode Item holds
Ebrary Ebrary Afghanistan
Available EBKAF-N0006887
Ebrary Ebrary Algeria
Available
Ebrary Ebrary Cyprus
Available
Ebrary Ebrary Egypt
Available
Ebrary Ebrary Libya
Available
Ebrary Ebrary Morocco
Available
Ebrary Ebrary Nepal
Available EBKNP-N0006887
Ebrary Ebrary Sudan

Access a wide range of magazines and books using Pressreader and Ebook central.

Enjoy your reading, British Council Sudan.

Available
Ebrary Ebrary Tunisia
Available
Total holds: 0

Intro -- Obsah -- Úvodem -- Prolog -- Starověké periodizace -- Pozdní zrod středověku -- Historie, výuka, periody -- Zrození renesance -- Renesance dnes -- Středověk a jeho proměna v „dobu temna" -- Dlouhý středověk -- Periodizace a globalizace -- Poděkování -- Bibliografie -- Přeložená díla.

V posledním textu, který ješte stihl sám pripravit k vydání, se svetoznámý medievalista Jacques Le Goff (1924-2014), od nehož cesky vyšlo více než deset titulu, obrací k metodickým principum historické práce se zvláštním zamerením na otázku predelu mezi stredovekem a renesancí. Stat se obrací k následujícím otázkám: Jakou roli má hrát sebehodnocení renesancních osobností v dnešním pojetí epochy, vuci které se vymezovaly? Kde leží pocátky historické periodizace vubec a jaké podoby tento nástroj nabyl s ustavením historie jakožto akademického oboru? Kdy a jak se vytvoril dodnes populární obraz stredoveku jakožto "temného veku"? A jak pojmout úkol historika dnes, kdy rada významných autoru popírá samu nutnost globální periodizace? Autor hájí koncept "dlouhého stredoveku" od 3. do 18. století, spojovaného kulturní dominancí latiny a (jednotného ci rozpolceného) krestanství, ale také strukturou spolecnosti, formou výroby, stravováním, rolí dopravy a dalšími rysy, a zastává se významu periodizace jakožto nástroje orientace a hledání historického smyslu i v dnešním, globalizovaném a polycentrickém svete.

Description based on publisher supplied metadata and other sources.

Electronic reproduction. Ann Arbor, Michigan : ProQuest Ebook Central, 2019. Available via World Wide Web. Access may be limited to ProQuest Ebook Central affiliated libraries.

There are no comments on this title.

to post a comment.