Zažil Jsem Toho Dost.

By: Sgall, PetrPublisher: Prague : Karolinum Press, 2014Copyright date: ©2014Edition: 1st edDescription: 1 online resource (164 pages)Content type: text Media type: computer Carrier type: online resourceISBN: 9788024624693Subject(s): Sgall, Petr, -- 1926-;Linguistics -- History -- 20th centuryGenre/Form: Electronic books. Additional physical formats: Print version:: Zažil Jsem Toho DostDDC classification: 410.904 LOC classification: P77 -- .S435 2014ebOnline resources: Click to View
Contents:
Intro -- Obsah -- Předmluva / Eva Hajičová a Jarmila Panevová -- Zažil jsem toho dost /Rozhovor s Marií Jiráskovou -- Příloha: Dokumenty a fotografie -- Rozhovor s Petrem Sgallem / Jan Chromý a Eva Lehečková -- Ohlédnutí pražského lingvisty za dvacátým stoletím / Petr Sgall -- Lingvistika a zákon schválnosti / Petr Sgall.
Summary: Profesor PhDr. Petr Sgall, DrSc., je široce uznávanou vedeckou osobností v oboru obecné, teoretické i komputacní lingvistiky a bohemistiky, casto se u nás i v zahranicí objevuje odkaz na „Sgallovu školu". Velmi málo se však ví o behu jeho života. Sám se jeví jako velmi uzavrený a do vedy zahledený clovek. Proto v tomto svazku predkládáme jiný pohled na jeho osobnost, a to ústy Sgalla samotného. Vzpomínky na témer idylické detství tesne spojené s intelektuálním pusobením jeho vzdelaného otce byly vystrídány traumatizujícími zážitky z druhé svetové války. Predkládaný útlý svazek jeho pametí je výjimecným dokladem, jak sám ríká v úvodu, že prožil doby ruzné i doby hruzné, i uprímnou výpovedí o tom, jak se s temito rozmanitými periodami svého života - jako jejich obet i jako jejich subjekt - vyrovnával a vyrovnává. Tato výpoved jiste najde své ctenáre nejen mezi temi, kdo Petra Sgalla znají osobne, ale i mezi dalšími zájemci o historii od 30. let minulého století nebo o osobní pozadí lingvistického vývoje jeho predního predstavitele.Vedle Rozhovoru, který s Petrem Sgallem vedla Marie Jirásková v letech 2009-13 a který doprovází rada dokumentu a fotografií, jsou do tohoto svazku vloženy ješte dve již dríve otištené stati doplnující obraz osobního prožívání o další aspekty sepetí životních osudu a vedeckých názoru, jak je popsal v Ohlédnutí pražského lingvisty za dvacátým stoletím a také v rozhovoru s Evou Leheckovou a Janem Chromým. Dokladem toho, že Petr Sgall není jen suchým vedcem, ale že umí spojit vedecké bádání s vtipným nadhledem, je další priložená stat Lingvistika a zákon schválnosti.
Holdings
Item type Current library Call number Status Date due Barcode Item holds
Ebrary Ebrary Afghanistan
Available EBKAF-N0006875
Ebrary Ebrary Algeria
Available
Ebrary Ebrary Cyprus
Available
Ebrary Ebrary Egypt
Available
Ebrary Ebrary Libya
Available
Ebrary Ebrary Morocco
Available
Ebrary Ebrary Nepal
Available EBKNP-N0006875
Ebrary Ebrary Sudan

Access a wide range of magazines and books using Pressreader and Ebook central.

Enjoy your reading, British Council Sudan.

Available
Ebrary Ebrary Tunisia
Available
Total holds: 0

Intro -- Obsah -- Předmluva / Eva Hajičová a Jarmila Panevová -- Zažil jsem toho dost /Rozhovor s Marií Jiráskovou -- Příloha: Dokumenty a fotografie -- Rozhovor s Petrem Sgallem / Jan Chromý a Eva Lehečková -- Ohlédnutí pražského lingvisty za dvacátým stoletím / Petr Sgall -- Lingvistika a zákon schválnosti / Petr Sgall.

Profesor PhDr. Petr Sgall, DrSc., je široce uznávanou vedeckou osobností v oboru obecné, teoretické i komputacní lingvistiky a bohemistiky, casto se u nás i v zahranicí objevuje odkaz na „Sgallovu školu". Velmi málo se však ví o behu jeho života. Sám se jeví jako velmi uzavrený a do vedy zahledený clovek. Proto v tomto svazku predkládáme jiný pohled na jeho osobnost, a to ústy Sgalla samotného. Vzpomínky na témer idylické detství tesne spojené s intelektuálním pusobením jeho vzdelaného otce byly vystrídány traumatizujícími zážitky z druhé svetové války. Predkládaný útlý svazek jeho pametí je výjimecným dokladem, jak sám ríká v úvodu, že prožil doby ruzné i doby hruzné, i uprímnou výpovedí o tom, jak se s temito rozmanitými periodami svého života - jako jejich obet i jako jejich subjekt - vyrovnával a vyrovnává. Tato výpoved jiste najde své ctenáre nejen mezi temi, kdo Petra Sgalla znají osobne, ale i mezi dalšími zájemci o historii od 30. let minulého století nebo o osobní pozadí lingvistického vývoje jeho predního predstavitele.Vedle Rozhovoru, který s Petrem Sgallem vedla Marie Jirásková v letech 2009-13 a který doprovází rada dokumentu a fotografií, jsou do tohoto svazku vloženy ješte dve již dríve otištené stati doplnující obraz osobního prožívání o další aspekty sepetí životních osudu a vedeckých názoru, jak je popsal v Ohlédnutí pražského lingvisty za dvacátým stoletím a také v rozhovoru s Evou Leheckovou a Janem Chromým. Dokladem toho, že Petr Sgall není jen suchým vedcem, ale že umí spojit vedecké bádání s vtipným nadhledem, je další priložená stat Lingvistika a zákon schválnosti.

Description based on publisher supplied metadata and other sources.

Electronic reproduction. Ann Arbor, Michigan : ProQuest Ebook Central, 2019. Available via World Wide Web. Access may be limited to ProQuest Ebook Central affiliated libraries.

There are no comments on this title.

to post a comment.