O Komentáři, o Komentátorech.

By: Osvaldová, BarboraPublisher: Prague : Karolinum Press, 2013Copyright date: ©2013Edition: 1st edDescription: 1 online resource (109 pages)Content type: text Media type: computer Carrier type: online resourceISBN: 9788024624242Subject(s): Broadcasting.;Interpersonal communication.;Journalism -- Handbooks, manuals, etc.;JournalismGenre/Form: Electronic books. Additional physical formats: Print version:: O Komentáři, o KomentátorechDDC classification: 070.4 LOC classification: PN4775Online resources: Click to View
Contents:
Intro -- Předmluva -- Úvod -- Komentář: Stylistický komentář k vymezování vlastností jednoho publicistického žánru -- Od papíru k vrbovému háji -- Žijte složitě -- Komentář o komentáři -- Jak jsem přišel ke komentátorství... -- Co je na komentáři nejtěžší? -- Komentář -- Komentář v regionálních novinách -- Nevím -- Sloupek či komentář? -- Komentář -- Zahraniční komentář a jak na něj… -- Shrnutí -- Summary -- Ediční poznámka -- Medailony autorů -- Použitá literatura a prameny -- Vybraná literatura k tématu -- Jmenný rejstřík.
Summary: Tato kolektivní monografie vznikla jako další v rade podobných textu, vydávaných nakladatelstvím Karolinum (Osvaldová, B.- Kopác, R. O fejetonu, s fejetonem. Praha: Karolinum 2007; Osvaldová B. - Kopác, R. Pokusy a dobrodružství. Praha : Karolinum 2008; Osvaldová, B. - Tejkalová, A. Internetizace a digitalizace žurnalistiky: Promeny a perspektivy žurnalistiky v epoše digitálních médií. Praha: Karolinum, 2009; Osvaldová, B. - Kopác, R. - Tejkalová, A. O reportáži, o reportérech. Praha: Karolinum 2010.). Pokracujeme v mapování ceské mediální scény s myšlenkou, že sebeodbornejší teorie bez uvedení konkrétních príkladu a zážitku z tvorby adeptum žurnalistiky nebo mediálních studií nemuže poskytnout dostatecný vhled do problému. Tento text je zameren na žánr komentáre. Po predmluve a strucném obecném úvodu obsahuje príspevky ruzných osobností, at už teoretiku sdelování, nebo novináru, kterí mají s psaním komentáre zkušenost. Ctenár si tak muže udelat prehled o tom, jak komentár vzniká a jaká jsou úskalí jeho tvorby. Pro komentátora je duležitá príprava, znalost tématu, nápaditá kompozice a také jiný pohled na veci, které bývají známé, ale práve komentátor je dokáže videt necekane a zajímave. Také jazyk komentáre nemá být nudný, duležitý je titulek i první odstavec.Autori upozornují na to, že první odstavec casto predelávají, hledají nejvhodnejší slova, která by mela posluchace nebo ctenáre upoutat.V rade príspevku kladou autori duraz na vlastní pozorování, zážitek, práci tzv. v terénu. Borí tak mýtus, že komentár lze napsat od stolu, aniž by novinár mluvil s lidmi nebo byl osobne prítomen ruzným jednáním, jako to delá zpravodaj. Zpravodaj by ale události mel popisovat, kdežto komentátor hledá souvislosti.
Holdings
Item type Current library Call number Status Date due Barcode Item holds
Ebrary Ebrary Afghanistan
Available EBKAF-N0004497
Ebrary Ebrary Algeria
Available
Ebrary Ebrary Cyprus
Available
Ebrary Ebrary Egypt
Available
Ebrary Ebrary Libya
Available
Ebrary Ebrary Morocco
Available
Ebrary Ebrary Nepal
Available EBKNP-N0004497
Ebrary Ebrary Sudan

Access a wide range of magazines and books using Pressreader and Ebook central.

Enjoy your reading, British Council Sudan.

Available
Ebrary Ebrary Tunisia
Available
Total holds: 0

Intro -- Předmluva -- Úvod -- Komentář: Stylistický komentář k vymezování vlastností jednoho publicistického žánru -- Od papíru k vrbovému háji -- Žijte složitě -- Komentář o komentáři -- Jak jsem přišel ke komentátorství... -- Co je na komentáři nejtěžší? -- Komentář -- Komentář v regionálních novinách -- Nevím -- Sloupek či komentář? -- Komentář -- Zahraniční komentář a jak na něj… -- Shrnutí -- Summary -- Ediční poznámka -- Medailony autorů -- Použitá literatura a prameny -- Vybraná literatura k tématu -- Jmenný rejstřík.

Tato kolektivní monografie vznikla jako další v rade podobných textu, vydávaných nakladatelstvím Karolinum (Osvaldová, B.- Kopác, R. O fejetonu, s fejetonem. Praha: Karolinum 2007; Osvaldová B. - Kopác, R. Pokusy a dobrodružství. Praha : Karolinum 2008; Osvaldová, B. - Tejkalová, A. Internetizace a digitalizace žurnalistiky: Promeny a perspektivy žurnalistiky v epoše digitálních médií. Praha: Karolinum, 2009; Osvaldová, B. - Kopác, R. - Tejkalová, A. O reportáži, o reportérech. Praha: Karolinum 2010.). Pokracujeme v mapování ceské mediální scény s myšlenkou, že sebeodbornejší teorie bez uvedení konkrétních príkladu a zážitku z tvorby adeptum žurnalistiky nebo mediálních studií nemuže poskytnout dostatecný vhled do problému. Tento text je zameren na žánr komentáre. Po predmluve a strucném obecném úvodu obsahuje príspevky ruzných osobností, at už teoretiku sdelování, nebo novináru, kterí mají s psaním komentáre zkušenost. Ctenár si tak muže udelat prehled o tom, jak komentár vzniká a jaká jsou úskalí jeho tvorby. Pro komentátora je duležitá príprava, znalost tématu, nápaditá kompozice a také jiný pohled na veci, které bývají známé, ale práve komentátor je dokáže videt necekane a zajímave. Také jazyk komentáre nemá být nudný, duležitý je titulek i první odstavec.Autori upozornují na to, že první odstavec casto predelávají, hledají nejvhodnejší slova, která by mela posluchace nebo ctenáre upoutat.V rade príspevku kladou autori duraz na vlastní pozorování, zážitek, práci tzv. v terénu. Borí tak mýtus, že komentár lze napsat od stolu, aniž by novinár mluvil s lidmi nebo byl osobne prítomen ruzným jednáním, jako to delá zpravodaj. Zpravodaj by ale události mel popisovat, kdežto komentátor hledá souvislosti.

Description based on publisher supplied metadata and other sources.

Electronic reproduction. Ann Arbor, Michigan : ProQuest Ebook Central, 2019. Available via World Wide Web. Access may be limited to ProQuest Ebook Central affiliated libraries.

There are no comments on this title.

to post a comment.